EU-ELINTARVIKEJAKELUN ENSI VAIHE PÄÄTTYI HELSINGISSÄ (24.6.2011)

Pääkaupunkiseudun ateistit ry (PAT) päätti EU-elintarvikejakelun ensi vaiheen Helsingissä 23.6.2011. Elintarvikkeita jaetaan vähävaraisimmille henkilöille. 

Tänä keväänä jakelu päästiin aloittamaan jo ennen vappua, 29.4.2011. Vaiheessa toteutettiin yhteensä viisi jakelutapahtumaa: 29.4., 13.5., 27.5., 10.6. ja 23.6., kaikki Helsingin Elokolossa. Tapahtumat toteutettiin PAT:n aktiivijäsenten ja muiden aktiivien toimesta sekä yksityisten lahjoitusten turvin. 

Avunhakijain määrät ja avunsaajien ruokakuntien jäsenten yhteenlasketut määrät jakelutapahtumittain olivat: 16/40, 19/50, 27/52, 28/59 ja 27/42 eli yhteensä avunhakijoita oli 117 ja avunsaajia 243. Luvuissa on vähän päällekkäisyyttä, sillä sama avunhakija on voinut hakea apua useamman kuin yhden kerran. 

Avun kysyntä on laskenut lähes puoleen aiempaan verrattuna. Usein elintarvikkeet ovat loppuneet kolmannella jakelukerralla, mutta nyt varastoon jäi vielä n. 35 elintarvikekassia. Ne jaetaan kesän aikana ja toisen jakeluvaiheen alussa, syyskuussa. 

Kesän aikana avuntarvitsijat voivat saada elintarvikkeita suoraan varastolta (Neljäs linja 1), p. 040-9107054. 

Avunhakijain määrä pudonnut myös Järvenpäässä 

PAT:n hallinnon piirissä oleva Keski-Uudenmaan Vapaa-ajattelijat ry toimeenpani vastaavan jakelun Järvenpäässä. Elintarvikkeita on jaeltu maanantaisin 9.5.2011 lukien, kello 15-17 Kiurulassa, Kartanontie 39 (p. 09-287236). Viimeinen jakelutapahtuma on ma 27.6.2011, jonka jälkeen jakelu jatkuu syksyllä. 

Kotkan Vapaa-ajattelijoille uusi varastotila Lankilasta 

Myös Kotkan Vapaa-ajattelijat ry:n jakelu on PAT:n hallinnon piirissä. Kotkassa vaiheen ensimmäinen jakelutapahtuma järjestettiin 20.6.2011. Yhdistyksellä on kaksi jakelupistettä, toimisto Karhulassa (Karjalantie 2-4) ja varasto Lankilassa (Takapellontie 10). Varasto sijaitsee nelisen kilometriä toimistosta lounaaseen. Järjestötalon (Korkeavuorenkatu 13) poistuttua käytöstä, yhdistys koetti saa Kotkan kaupungilta vuokralle varastotilan, mutta se ei järjestynyt. Lankilan varastotilan yhdistykselle sponsoroi yksityinen taho. 

Kevään elintarvikkeista n. 15 prosenttia ohjattiin toimistolle, loput varastolle. Jakelusta julkaistiin maksullinen ilmoitus Ankkuri-lehdessä. Ensimmäisessä jakelutapahtumassa Takapellontien jakelupisteessä oli n. 40 avunhakijaa. Kotkassakin avun kysyntä on pudonnut noin puoleen aiemmasta. 

Forssassa kysyntä pudonnut vain vähän 

EU-elintarvikejakelun Forssassa järjestää itsenäisesti Forssan Vapaa-ajattelijat ry. Ensimmäisessä vaiheessa on nyt järjestetty kaksi jakelutapahtumaa, joissa avunhakijoita on ollut 60-70, kun aiemmin heitä oli n. 80/tapahtuma. Tällä hetkellä elintarvikkeista vielä hieman yli puolet on jakelematta. Jakelu sujuu hyvin ja myös heinä- ja elokuussa aiotaan järjestää jakelutapahtumat. Jakelupaikkana on Forssan Järjestötalo (Kuhalankatu 17).  

Kimmo Sundström


Pääsivu Tiedotteet Palvelut Lehdet Uutisia ja artikkeleita
Kirkosta eroaminen Mitä uutta?